Четвер, 22.04.2021, 19:16
Вітаю Вас Гость | RSS

Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Погода в Дубні

Друзі сайту
Новини Дубно
Все для велосипеда
Зараз на сайті:

Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0

Географія відвідувачів
Locations of visitors to this page
Головна » Статті » Статті

Аналітична довідка на тему «Медицина»
1.Структура закладів охорони здоров»я міста і району.
Головним розпорядником коштів у місті Дубно є відділ охорони здоров»я Дубенської міської ради (керівник Артемовський Ярослав Михайлович). У підпорядкуванні відділу знаходяться міський центр первинної медико-санітарної допомоги (колишня поліклініка) – головний лікар Сорока Володимир Олександрович, стоматполіклініка (завідувач Мельник Сергій Олександрович) та пологовий будинок (головний лікар Андрощук Ростислав Васильович.
Роботу закладів охорони здоров»я у Дубенському районі координує відділ охорони здоров»я районної державної адміністрації (в.о. начальника відділу Слива Валерій Вікторович). Медичну допомогу у Дубенському районі надають 2 структури: комунальний заклад «Дубенський районний центр первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД)» (керівник Слива Валерій Вікторович) та комунальний заклад «Дубенська центральна районна лікарня» (головний лікар Порицький Віктор Миколайович).
До складу КЗ «Дубенський районний центр ПМСД» входять 10 лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини:Берегівська,Варковицька, Вербська, Іваннівська, Княгининська, Мирогощанська, Сатиївська, Семидубська, Смизька. Соснівська та 64 фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи). Кількість населення, що обслуговується центром ПМСД, становить 43575 осіб. Медична допомога надається 36 лікарями-терапевтами та педіатрами, в тому числі 4 лікарями загальної практики сімейної медицини.
Протягом 2013 року проліковано і профілактично оглянуто 34978 осіб, з них – 8444 дитячого населення.
Медичне обслуговування населення міста і району здійснює також медичний заклад вторинного рівня – комунальний заклад «Центральна районна лікарня», яка з комунальної власності міста у 2012 році за рішенням сесії Дубенської міської ради перейшла у районну комунальну власність. На той час це був перший крок з боку тодішнього голови райдержадміністрації Данила Корилкевича у справі об’єднання медицини міста і району в одних руках, що дало б можливість акумулювати фінанси для якісного поліпшення медичного обслуговування населення міста і району. Протягом 2011- 2012 рокыв в ремонт корпусів ЦРЛ було вкладено майже 3 млн. грн. бюджетних та спонсорських коштів. Відділення центральної районної лікарні до цього не бачили ремонтів понад 20 років. Після переходу лікарні у районну комунальну власність були відремонтовані за європейськими стандартами дитяче, травматологічне, неврологічне, реанімаційне, хірургічне, приймальне відділення та харчоблок.
Нині в КЗ «Дубенська центральна районна лікарня» працює 17 відділень (приймальне,хірургічне, офтальмологічне, очне, урологічне, відділення заготівлі крові, інфекційне, шкірвенерологічне, кардіологічне,терапевтичне,неврологічне, травматологічне, дитяче,відділення анестезіології та реанімації, паталого-анатомічне, рентген та УЗД. Загальна чисельність персоналу становить 475 осіб. з яких 57 – лікарі, 224 – середній медичний персонал, молодший медперсонал – 111, 80 – інший персонал.

2.Основні проблеми дубенської медицини

Центральна районна лікарня
Одна з основних проблем ЦРЛ полягає у недостатньому фінансовому забезпеченні. Так, останні роки центральній районній лікарні хронічно не вистачає бюджетних асигнувань на виплату заробітної плати, є проблеми із забезпеченням необхідними медикаментами, лікарським інструментарієм. А тому з ужитку практично випав термін «безкоштовна медицина». Певний розрахунок як в цьому, так і в нинішньому році владою району був зроблений на передачу з бюджету міста до районного бюджету коштів на виконання делегованих державних повноважень в галузі охорони здоров’я, розрахованих за фінансовими нормативами бюджетної забезпеченості у вигляді міжбюджетних трансфертів. Адже до 2012 року, коли ЦРЛ була у комунальній власності міста, район переадресовував кошти для обслуговування мешканців району у закладах охорони здоров’я міста у сумі від 6 до 9 млн. грн. на рік. Як показують проведені підрахунки за 2013 рік затрати районних закладів охорони здоров’я на обслуговування міських жителів становили 10 млн. грн. Затрати міста на амбулаторний прийом сільських мешканців становили 4 млн.330 508 грн., затрати пологового будинку на обслуговування сільського населення становили 2 млн.287 560 грн.. Загальна сума затрат міських закладів охорони здоров’я на медичне обслуговування сільського населення становила в межах 6 млн.658 068 грн., тобто різниця між затратами на обслуговування міського і сільського населення становить 3 млн.381 923 грн. Однак міська рада відмовилась переадресовувати субвенцію з міського бюджету на потреби лікарні.

Порівняльна таблиця діяльності закладів охорони здоров’я міста і району за 2013 рік

№ п/п Показники Район Місто
1. Кількість населення 45,844 в т.ч. дітей 9651 37,595 в т.ч. дітей 7302
2. Штат 779,5 в т.ч. лікарів 116 430 в т.ч. лікарів 120
3. Фінансування 29 млн. 20 млн.
4. Фінансування на одного жителя 632 грн. 532 грн.
5. Відвідування до дітей 7982 13219
6. Відвідування до дорослих 6884 24,972 в т.ч. сільські 224
7. Кількість прийнятого дорослого населення 48140 380 936 в т.ч. сільські 139 657 (36,7 % )
8. Кількість прийнятого дитячого населення 24072 96 098

У 2014 році райдержадміністрація змінила свої плани у галузі медицини. Було вирішено об’єднати медицину міста і району тепер уже у зворотному напрямку, тобто віддати ЦРЛ, як непосильний фінансовий тягар для району назад у місто. З цією метою 25 березня 2014 року міський голова Дубна Василь Антонюк, голова районної ради Олександр Дехтярчук і голова райдержадміністрації Руслан Сивий підписали протокол про наміри, яким засвідчили плани щодо створення єдиної структури управління закладами охорони здоров’я міста та району, що охоплюватимуть усю наявну медичну мережу з надання первинної та вторинної медичної допомоги громадянам міста і району. Чергова зустріч представників сторін була призначена на 5 травня 2014 року , однак вона не відбулась. Протокол про наміри передбачає у разі, якщо сторони до 1 серпня 2014 року не здійснять дії, які передбачені Протоколом, то останній втрачає свою чинність. Поки що сторони не форсують подій. Можливо, такий розвиток (або не розвиток) подій зумовлений планами переходу ЦРЛ в обласне підпорядкування, як це сталося з 1 січня 2013 року з Дубенською міською станцією швидкої медичної допомоги, яка стала обласним комунальним закладом. Однак у цей процес, як і в процес створення госпітальних округів з центром у місті Дубно, у структуру яких має увійти одна лікарня інтенсивного лікування, а також допоміжні лікувальні заклади:хоспіси, денні стаціонари, клініко-діагностичні центри, лікарні відновлювального та планового лікування, по суті втрутилась війна в Україні, чергова зміна влади. Отже, питання подальшої долі медицини в Україні загалом і на Дубенщині зокрема, залишається відкритим.

Останнє місце в області за рейтинговими показниками

Тим часом за рейтинговими показниками, які відображають ефективність роботи закладів охорони здоров’я районів і міст області Дубенський район зайняв останнє 16 місце, а місто Дубно серед 3 міст (Дубно, Рівне, Кузнецовськ) – третє(непризове). Рангове місце вираховується на підставі 34 показників. Дубенський район займає останнє, 16 місце за такими показниками, як рівень диспансерного нагляду на 1000 дорослого населення, питома вага злоякісних новоутворень, виявлених вперше в ІІІ-ІУ ст.захворювань, кількість ФАПів, які розміщені в пристосованих приміщеннях, кількість пролікованих хворих в стаціонарах денного перебування на 1 ліжко, кількість пролікованих на дому на 10 тис. населення, кількість профінансованих регіональних (державних) програм, сума залучених позабюджетних коштів в розрахунку на одного мешканця в грн. Не надто високі рангові місця і за іншими показниками.
Фахівці медицини стверджують, що об’єднання медичних закладів міста і району дасть можливість змінити на краще такі рейтингові показники:
- смертність населення у працездатному віці (на 10 тис. населення);
- смертність немовлят віком до 1 року (на 1 тис. народжених живими);
- охоплення дворазовим ультразвуковим скринінгом(обстеженням) вагітних у терміни до 22 тижнів;
- рентгенопрофогляди з метою виявлення хворих на туберкульоз (на 1 тис. населення старше 15 років);
- рівень диспансерного нагляду на 1 тис. дорослого населення;
- питома вага злоякісних новоутворень, виявлених вперше в ІІІ-ІУ ст.стадії у %;
- рівень відвідувань лікарем на дому (на 1 тис. дітей до 18 років) тощо.

Реформування медицини:більше мінусів

Базовими цілями медичної реформи, яка офіційно стартувала в Україні на початку 2012 року, були запровадження сімейної медицини і структурування медичних закладів за видами допомоги – амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної, а також екстреної медичної. Крім того, у плани уряду входив частковий перерозподіл фінансових потоків, які надходили на потреби стаціонарів. Відтоді частина фінансування пішла на амбулаторно-поліклінічні заклади, тобто лікарняних ліжок стало менше, а денних стаціонарів більше. Щоб підвищити доступність та ефективність медичної допомоги було вирішено зробити акцент на первинну ланку меддопомоги. Повсюдно в Україні мали бути створені центри ПМСД, до яких увійшли амбулаторії загальної практики сімейної медицини і фельдшерсько-акушерські пункти. Однак після повалення режиму Януковича медична реформа в Україні була зупинена.
У Дубенському районі в ході медичної реформи були реорганізовані дільничні лікарні у селищі Смига, селах Верба та Варковичі зі створенням на базі Смиги та Варкович лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини, а на базі Верби - терапевтичного відділення №2 центральної районної лікарні (рішення сесії Дубенської районної ради від 20.12.2012 року). В результаті реорганізації оптимізовано(скорочено) 35 стаціонарних ліжок, вивільнено 28,7 посад стаціонарів дільничних лікарень. Тростянецьку лікарську амбулаторію реорганізовано у фельдшерсько-акушерський пункт та приєднано до Соснівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини, реорганізовано Соснівську, Берегівську, Мирогощанську лікарські амбулаторії в амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Скорочено 2 стаціонарних ліжка в офтальмологічному відділенні ЦРЛ.
Однак здійснення медичної реформи викликало неоднозначну реакцію у сільських мешканців, зокрема, населення тих сіл, які користувались послугами дільничних лікарень у Смизі та Варковичах. На сходах сіл вони неодноразово звертались до керівництва району, області, а також народних депутатів з вимогами зупинити процес ліквідації дільничних лікарень, позаяк не відомі результати медичної реформи у трьох пілотних областях та місті Києві і не проведено аналіз та моніторинг виконаної роботи. Зокрема, мешканці селища Смига у своєму листі, адресованому владі, писали таке:»Жителі Смиги та навколишніх сіл Дубенського району добре відчули, що таке «покращення вже сьогодні», коли було закрито міжрайонний онкодиспансер у м.Дубно, планується закрити тубдиспансер у Вербі, де перебуває 53 хворих з відкритою формою туберкульозу. І це тоді, коли смертність через ці хвороби є найвищою в Україні. Тепер хворі змушені добиратись в м.Рівне (а це понад 80 км), де завжди переповнені палати та існують постійні черги на ліжко-місце…».

До чого призвела «оптимізація» медичних закладів

До найбільш болючих проблем охорони здоров»я Дубенщини можна віднести процеси реорганізації медичних закладів, а простіше кажучи їх закриття. За 4 останні роки за рішенням депутатів Рівненської обласної ради припинили свою діяльність Дубенський міжрайонний онкодиспансер, Вербська тублікарня. 5 квітня 2013 року Рівненська обласна рада прийняла рішення «Про реорганізацію комунального закладу «Дубенський диспансер психосоціальної реабілітації» Рівненської обласної ради». Отже, протягом 2010-2013 років уряд Януковича , проводячи реформу в галузі медицини, знищив 4 лікарні у Дубенському районі та 2 диспансери у м.Дубно. Причому не були враховані результати громадської думки, не проведені громадські слухання та не взяті до уваги акції протесту.
Одним з останніх був ліквідований Дубенський диспансер психосоціальної реабілітації, який був переведений у підрозділ Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення, про що зроблений відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб від 13.01.2014 року, за декілька днів до затвердження постанови Кабміну «Про припинення реформ у медичній галузі». Приймаючи таке рішення, депутати не врахували, що диспансер надавав спеціалізовану стаціонарну та амбулаторно-поліклінічну допомогу населенню не лише міста Дубна та Дубенського району, а й Млинівського, Демидівського та Радилівського районів. Заклад має першу акредитаційну категорію, ліцензію на медичну практику та ліцензію на роботу з наркотками. Для порівняння: у 2012 році кількість відвідувань в амбулаторні кабінети Дубенського диспансеру психосоціальної реабілітації становила:22 918 (до нарколога – 10 042, до психіатра – 12 876).У стаціонарі було проліковано 998 хворих. Після реорганізації диспансеру у підрозділ Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення з початку 2014 року зареєстровано 1213 відвідувань до нарколога, 2991 до лікаря-психіатра, проліковано на денному стаціонарі 72 хворих. Усі звернення колективу диспансеру, пацієнтів, медичних фахівців до керівництва Рівненської обласної ради про повернення диспансеру 20 ліжок стаціонару, перерозподіл бюджету Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення на відкриття стаціонарного лікування у Дубенському психо-наркологічному відділенні не знайшли розуміння в Рівненській обласні раді. А голова ради Михайло Кириллов надіслав таку відповідь:»Винесення на розгляд ради порушеного Вами питання є неможливим, оскільки відміна рішення обласної ради від 5 квітня 2013 року №882 «Про реорганізацію комунального закладу «Дубенський диспансер психосоціальної реабілітації» Рівненської обласної ради не буде мати відповідних правових дій та наслідків, спрямованих на відновлення роботи згаданого комунального закладу».
Нині розглядається питання про переселення закладу із приміщення колишнього диспансеру у приміщення, яке раніше займало офтальмологічне відділення ЦРЛ неподалік пологового будинку. Колектив психо-наркологічного відділення вважає відремонтоване міською радою приміщення непридатним для роботи. У вивільненому згодом приміщенні, де колись розташовувався диспансер, міська влада має план розмістити дитячий садок…
Ще одна больова точка на карті дубенської медицини – відділення паліативної медицини (коротко – хоспіс) як підрозділу Дубенського медичного коледжу. Створений у 2011 році на базі колишнього міжрайонного онкодиспансеру, він нині є об’єктом прискіпливої уваги з боку депутатів Рівненської обласної ради, позаяк теж належить до обласної комунальної власності. Кілька кімнат колишнього монастиря кармеліток(пам’ятки історії та архітектури) тут займає Свято-Варваринський жіночий монастир. Недавно до голів Рівненської обласної ради, Рівненської ОДА звернувся владика Іларіон з проханням розглянути на сесії обласної ради питання про передачу в безоплатну оренду Рівненській єпархії УПЦ КП приміщення костелу і монастиря кармеліток. Єпархія готова підписати охоронно-орендний договір та зобов’язується утримувати це приміщення. Окрім того, у разі позитивного вирішення цього питання єпархія бере зобов’язання здійснити (за погодженням з відповідною установою по охороні пам’яток культури) зовнішні ремонтно-реставраційні роботи всього приміщення та підтримувати його в належному стані як історичну пам’ятку.
За останні два-три місяці у хоспісі побувало кілька делегацій депутатів та керівництва облради та ОДА. Прийшли до висновку:умови утримання важкохворих людей у цьому закладі не відповідають вимогам. Отож депутати схиляються до такого рішення(і воно вже проголосовано на засіданнях постійних депутатських комісій):перенести відділення паліативної медицини у Дубенський будинок-інтернат для одиноких та престарілих, де пустує цілий поверх і де створені усі умови для проживання такої категорії людей. Однак проти такого рішення директор Дубенського медичного коледжу Надія Венгрин. Бо, як же тоді бути із потраченим часом, зусиллями, коштами на те, щоб відкрити хоспіс, відремонтувати палати, створити умови для пацієнтів, взяти під опіку студентів тих нещасних, для кого хоспіс став останнім притулком у житті ? Опоненти Венгрин твердять своє:хоспіс був для Дубенського коледжу єдиним порятунком у той період, коли в Україні ліквідовували більше десяти таких навчальних медичних закладів…
Боротьба триває.
P.S. Рішенням сесії Рівненської обласної ради, яка відбулась наприкінці червня 2014 року, приміщення костелу і монастиря кармеліток передано в оренду Рівненській єпархії УПЦ КП. Тут же і надалі фунціонуватиме відділення паліативної медицини – хоспіс ВКНЗ «Дубенський медичний коледж». Однак, як вважає директор коледжу Надія Венгрин, ця фактично суборенда триватиме недовго і хоспіс може бути втрачений.

Громадська експертна рада Дубенщини
Категорія: Статті | Додав: Dmitruk (07.07.2014)
Переглядів: 2824 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Логін:
Пароль:

Опитування

Чи вірите Ви ЗМІ?
Всього відповідей: 546

Календар новин

Останні повідомлення

  • Кондиционеры (0)
  • Обережно! Поширення СМС-вірусу! (2)
  • Радіо "Шансон" у Дубні (2)
  • Випадковий анекдот

    Наша кнопка
    Якщо Ви бажаєте розмістити нашу кнопку на своєму сайті, скопіюйте цей код і вставте в потрібне місце Вашого сайту.

    ТРК "Дубно" © 2021